Marcowa odsłona 27. Festiwalu Jazz Jantar

W Sali Suwnicowej Żaka wystąpi także  dwoje młodych, charyzmatycznych liderów z Wielkiej Brytanii, których zeszłoroczne albumy pojawiły się w wielu jazzowych podsumowaniach najlepszych wydawnictw 2023 roku - Alabaster DePlume (wcześniej grał między innymi na Off Festivalu) oraz Emma Rawicz (saksofonistka o polskich korzeniach, która po raz pierwszy zagra dla polskiej publiczności). Cztery dni, siedem koncertów i siedem odmiennych perspektyw na to, czym może być jazz.

Teraz Polska

 

Malina Madera Quartet z projektem MIDI 4 to połączenie muzyki improwizowanej, kreatywnej, jazzowej, filmowej, beatowej i łagodnych, subtelnych melodii. To połączenie jazzowej tradycji z klasyczną wrażliwością oraz z dużym wpływem muzyki improwizowanej. Zespół nawiązuje do twórczości między innymi Miłości, Emila Miszka, Irka Wojtczaka, Sławka Jaskułke, Wojtka Mazolewskiego czy Joanny Dudy.

Warszawski skład Teo Olter Quintet powstał w 2022 roku podczas komponowania i nagrywania utworów na płytę Portrety 2 projektu U Know Me Records, do którego Marcin Groszkiewicz (Groch) zaprosił ośmioro najwszechstronniejszych perkusistów na polskiej scenie. Muzyka kwintetu to połączenie kompozycji inspirowanych klasycznym i awangardowym jazzem, hip-hopem lat 90. i surowym post punkiem z nieokiełznaną energią improwizacji. Debiutancki album zespołu – In Pursuit of Happienes – ukaże się wiosna 2024 roku.

S. E. A. Trio (Sonorism, Expression, Ascenticism) to zespół muzycznych indywidualności wykonujący autorskie kompozycje trzech muzyków doskonale znanych publiczności jazzjantarowej. Trio nawiązuje zarówno do klasycznych form i harmonii występujących w muzyce jazzowej, jak i do muzyki współczesnej. Niemałą inspirację stanowi także muzyka ludowa, której wpływów można się doszukać w kilku wykonywanych przez zespół kompozycjach. 

"Nieślubne dziecko pandemii, social mediów i wszechogarniającej nudy" - tak opisuje siebie trio Ninja Episkopat. Zespół faktycznie powstał w trakcie pandemii i przez chwilę szukał najodpowiedniejszej formy wyrazu dla trzech osób o bardzo różnorodnych doświadczeniach. Na debiutanckim albumie (wydanym pod koniec 2023 roku All Thoughts Are Bad Thoughts) obok wpływów jazzowych, wyraźnie słychać elektronikę, a także rock pod przeróżnymi postaciami – od bardziej agresywnego po nastrojowy.

 

Na zamknięcie marcowej części Festiwalu zapraszamy na solowy koncert Sławka Jaskułke. Album Sławek Jaskułke at Inryo-ji Temple Japan jest rejestracją koncertu, który odbył się w świątyni buddyjskiej Inryo-ji Temple w mieście Okayama w maju 2023 roku podczas trasy koncertowej w Japonii.

Britain Now

 

Angus Fairbairn nie jest wirtuozem saksofonu, ale odznacza się inną, istotniejszą cechą – ma własny, wyjątkowy głos i nie waha się przemawiać nim głośno i wyraźnie. Ten fenomen spostrzegł Bartek Chaciński, który w recenzji albumu Come with Fierce Grace z 2023 roku o występującym pod pseudonimem Alabasterze DePlume napisał: "Nie zapina wszystkiego na ostatni guzik, nie cyzelując całości, ale pozwalając pięknu wyzierać z relatywnego bałaganu. Podobnie jak na innych płytach, i tu znajdziemy szkice, sowizdrzalskie pomysły rzucone z nonszalancją i nierozwinięte - ale też znajdziemy świetne i nieoczywiste efekty improwizacji, a nawet formy na pograniczu geniuszu [...]". W Polsce Alabaster DePlume występował w 2022 roku na wyprzedanym koncercie organizowanym w ramach rozgrzewki przed katowickim Off Festivalem. Do Gdańska przyjedzie po raz pierwszy i odegra improwizowany set w oparciu o materiał z Come with Fierce Grace.

 

Od pierwszy polskich koncertów Shabaki Hutchingsa, Binkera Goldinga czy Kamaala Williamsa po najnowsze projekty kolejnego pokolenia – na Jazz Jantar brytyjską scenę jazzową śledzimy bardzo uważnie i regularnie prezentujemy kolejne stadia jej ewolucji. Jedną z najciekawszych postaci ostatnich lat jest saksofonistka z polskimi korzeniami – Emma Rawicz. W wieku zaledwie dwudziestu dwóch lat brytyjska saksofonistka, kompozytorka i aranżerka dała się poznać jako wyjątkowy talent, czego dowodami są liczne nagrody, między innymi Drake Yolanda Award 2021; tytuł Najlepszej Debiutantki na Parliamentary Jazz Awards 2022 czy awans do finału konkursu BBC Young Jazz Musicians. W marcu Rawicz po raz pierwszy wystąpi w Gdańsku, prezentując materiał z najnowszego albumu – Chroma.

Program:

 

14.03.2024 / G.19.00

MIDI 4 / Młoda Polska / premiera // Malina Midera - fortepian, Szymon Kowalik - saksofon tenorowy, Szymon Zalewski – kontrabas, Alan Kapołka – perkusja

Teo Olter Quintet / In Pursuit of Happiness / Młoda Polska / premiera // Teo Olter – perkusja, Kamila Drabek – kontrabas, Tymek Bryndal – gitara basowa, Alesander Żurowski – klawisze, Tadeusz Cieślak – saksofon tenorowy

 

15.03.2024 / G.20.00

S.E.A. Trio / Teraz Polska / premiera // Dominik Bukowski – wibrafon, Piotr Lemańczyk – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja, zabawki

Alabaster DePlume / Come with Fierce Grace / Britain.Now / polska premiera // Alabaster DePlume - saksofon, głos, Ruth Goller - gitara basowa, Mikey Kenney – skrzypce, reszta składu wkrótce

 

16.03.2024 / G.20.00

Ninja Episkopat / All Thoughts Are Bad Thoughts / Teraz Polska // Patrycja Wybrańczyk – perkusja, Alex Clov – saksofon, Igor Wiśniewski - gitara elektryczna
Emma Rawicz / Chroma / Britain.Now / polska premiera // Emma Rawicz – saksofon, Ivo Neame – fortepian, Freddie Jensen - gitara basowa, Asaf Sirkis - perkusja
 

17.03.2024 / G.19.00

Sławek Jaskułke at Inryo-ji Temple Japan / Teraz Polska // Sławek Jaskułke - fortepian

 

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejskiej instytucji kultury. Nasza strona: jazzjantar.pl, aktualności i relacje z koncertów pisane przez dziennikarzy muzycznych publikujemy na facebook.com/JazzJantar. Także w naszych mediach społecznościowych publikujemy fotorelacje z koncertów, które dokumentuje ekipa fotografów z kolektywu Testigo Documentary.

 

Karnety (1-dniowe): 40 zł – ulgowe / 75 zł – na Kartę do Kultury / 80 zł – bez zniżek

Bilety na 17.02.2024: 25 zł – ulgowe / 45 zł – na Kartę do Kultury / 50 zł – bez zniżek

 

Ulgowe bilety przysługują studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom, na Kartę Dużej Rodziny za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.

 

Bilety/karnety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

 

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane).

 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197,

 

 

News