26. Festiwal Jazz Jantar / lato

Po raz 26. gdański Klub Żak zaprasza na Festiwal Jazz Jantar. Podobnie jak w latach ubiegłych, Festiwal odbywa się w trzech blokach koncertowych: wiosennym (w marcu), letnim (w lipcu) i jesiennym (październikowe i listopadowe weekendy). Po wiosennej odsłonie Festiwalu w Jazz Forum czytamy, że „to jedna z najbardziej progresywnych jazzowych imprez w kraju. (…) przez jego scenę przewinęły się dziesiątki czołowych postaci muzyki improwizowanej, zwłaszcza tych, reprezentujących jej bardziej poszukujący nurt.” W dniach 14-15 lipca 2023 roku zapraszamy na 4 koncerty wykonawców z USA i Polski.

Amerykańskie artystki

Eri Yamamoto i Angel Bat Dawid to dwie jazzwomen o bardzo odmiennych spojrzeniach na muzykę - obydwie klasycznie wykształcone (choć jedna w Japonii, druga w Stanach Zjednoczonych); obydwie zafascynowane jazzem; ale też obydwie szukające dla niego nowych form wyrazu na bardzo różne sposoby.
Eri Yamamoto zaczęła grać na fortepianie w wieku trzech lat, ale dopiero dwadzieścia lat później - podczas wycieczki do Nowego Jorku - odkryła jazz i od razu się w nim zakochała. 2022 rok można uznać za przełomowy w jej działalności. Najpierw wydała drugi solowy album („Yellow Flower”), później dokumentujące mierzenie się z pandemią z perspektywy kobiety azjatyckiego pochodzenia „A Woman With a Purple Wig”. Tytułowa kobieta we fioletowej peruce to sama Yamamoto, która po ataku na ulicy - wywołanym nagonką sprowokowaną przez ówczesnego prezydenta używającego określenia „chiński wirus” - zaczęła przebierać się i maskować nawet przy wyjściu do sklepu. Te doświadczenia sprawiły, że po raz pierwszy w życiu - za namową Williama Parkera - postanowiła zaśpiewać, a rezultat w recenzji portalu All About Jazz został opisany jako „coś wyjątkowego i najlepsze dzieło w dotychczasowej karierze pianistki”.

Po raz pierwszy przed polską publicznością japońska artystka wystąpi w ramach letniej odsłony Festiwalu Jazz Jantar, gdzie wykona najnowsze utwory wzbogacone improwizacją wraz ze stałym współpracownikiem, perkusistą Ikuo Takeuchim.

[Wywiad z Eri Yamamoto przeczytasz TUTAJ ]

„Ciało jazzu nie żyje, ale jego dusza będzie trwać wiecznie” - z takiego założenia, pod wpływem „The Cry of Jazz” (jednego z pierwszych dokumentów nakręcony przez afroamerykańskiego reżysera Edwarda Blanarda w 1959 roku) na najnowszym albumie wychodzi amerykańska kompozytorka, instrumentalistka i edukatorka Angel Bat Dawid.
Klasyczne wykształcenie, lata praktykowania jazzu i pasja do hip-hopu łączą się na „Requiem for Jazz” w zaskakującym brzmieniu zarejestrowanym przez blisko dwudziestoosobową orkiestrę, można się w nim doszukać zarówno Sun Ry, jak i Mozarta, a nawet usłyszeć wokalne zabiegi z zastosowaniem auto-tune'a. W konkluzji recenzji dziennika The Guardian podkreślono, że nowy materiał Dawid „dodatkowo podkreśla jej pozycję jako jednej z najważniejszych artystek awangardowych swoich czasów”.
Podczas europejskich koncertów Angel Bat Dawid wystąpi solo, z nowymi aranżacjami, a koncert w ramach letniej odsłony festiwalu Jazz Jantar będzie polską premierą albumu „Requiem for Jazz”.

Polska scena

Na polską scenę jazzową wkracza kolejne pokolenie młodych, a jednym z nich jest Tymek Papior - perkusista, multiinstrumentalista, kompozytor i producent. Koncertuje od 16 roku życia: solo, ale i współtworzy takie zespoły jak Alan Wykpisz Project, Paweł Pańta Trio, We Do Not Pretend oraz Wojtek Mazolewski Quintet. Z pianistą Grzegorzem Ziółkiem, trębaczem Marcinem Elszkowskim i kontrabasistą Piotrem Narajowskim tworzą Tymek Papior Quartet. Zespół jest Laureatem 24. Przeglądu Jazzowego Sax Clubu, a ich koncert otworzy letnią odsłonę 26. Festiwalu Jazz Jantar.

Trójmiejski saksofonista Tomek Gadecki zapowiadając swój solowy koncert mówi, że  „Projekt „let’s talk about shame“ to połączenie muzyki akustycznej z elektroniką, polegające na przetwarzaniu dźwięków saksofonu w nowy pejzaż dźwiękowy za pomocą pętli efektów. W trakcie powstawania muzyki elektronika jest wykorzystywana w nietypowy sposób otwierając przestrzeń do nieustannych przeobrażeń. W tym procesie twórczym najważniejsze są dwa elementy: czas i zmiana. Technologia jest tu traktowana nie jako dodatek, czy efekt mający dopełnić dźwięk instrumentu, ale tworzy swój odrębny świat w którym dźwięk saksofonu jest zaledwie początkiem...”
Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejskiej instytucji kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Festiwal wsparły filmy GIWK, Ziaja, Toyota Carter i Żywiec. Nasza strona: jazzjantar.pl, aktualności i relacje z koncertów  publikujemy na Facebook.com/JazzJantar.

Klub Żak

14.07.2023 / g.20.00 /

Tymek Papior Quartet / Laureaci 24. Przeglądu Jazzowego Sax Clubu

Tymek Papior - perkusja, Marcin Elszkowski - trąbka, Grzegorz Ziółek - fortepian, Piotr Narajowski - kontrabas

Eri Yamamoto & Ikuo Takeuchi Duo / Avant Days / pierwszy raz w Polsce

Eri Yamamoto - fortepian, Ikuo Takeuchi - perkusja
 

15.07.2023 / g.20.00 /

Tomasz Gadecki / let’s talk about shame  / Avant Days / premiera

Angel Bat Dawid / Requiem for Jazz / Avant Days / polska premiera


BILETY

Bilety obejmują 2 koncerty tego samego dnia:
- 40 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny, obywatele Ukrainy – tylko w kasie Klubu
- 75 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury – tylko w kasie Klubu
- 80 zł – bez zniżek – w sklepie internetowym i w kasie Klubu

 

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom, na Kartę Dużej Rodziny oraz obywatelom Ukrainy – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.

Karnety Festiwalowe 2023 (na 5 dowolnie wybranych dni festiwalowych w drugiej połowie 2023 roku) – konieczne rezerwacje - tylko mailem na adres kasa@klubzak.com.plpo potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy prosimy o odbiór wejściówki najpóźniej 30 minut przed koncertem (nieodebrane w terminie wejściówki przepadają). Prosimy o nie odkładanie rezerwacji na ostatnią chwilę.

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Zasady rezerwacji
Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert.
 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197,

kasa@klubzak.com.pl, tel. 58 344 05 73 w.117

 

News