26. Festiwal Jazz Jantar / jesień

Festiwal Jazz Jantar od lat skupia się na świeżych zjawiskach na polskiej i światowej scenie jazzowej. Ceniony jest za wyrazisty program i otwartość na nowości – na przestrzeni lat z reaktywowanej lokalnej imprezy z tradycjami, wspiął się do piątki najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce, a Klub Żak to uznany klub jazzowy.


Festiwal skupia się na popularyzowaniu jazzu poprzez atrakcyjny program pokazujący z jednej strony klasykę, z drugiej twórców poszukujących. W ciągu ostatnich lat wystąpili na nim m.in.: Ambrose Akinmusire, Brad Mehldau, Branford Marsalis, Cécile McLorin Salvant, Christian Scott, Dave Holland, Erik Truffaz, Esbjorn Svensson Trio, Gary Peacock, Jack DeJohnette, Jamie Branch, James Brandon Lewis, Jason Moran, Joe Lovano, John McLaughlin, Joshua Redman, Marc Ribot, Mary Halvorson, Nils Petter Molvaer, Ravi Coltrane, Robert Glasper, Ron Carter, Shabaka Hutchings, Steve Coleman, Steve Lehman, Vijay Iyer, a także wielokrotnie polscy artyści tacy jak: Tomasz Stańko, Maciej Obara, Emil Miszk, Marek Napiórkowski, Henryk Miskiewicz, Maciej Sikała, Dominik Bukowski, Krystyna Stańko, Kinga Głyk, Franciszek Pospieszalski czy Adam Pierończyk.

Łukasz Iwasiński po wiosennej edycji Festiwalu w magazynie Jazz Forum napisał: „To jedna z najbardziej progresywnych imprez w kraju. W ostatnich dwóch dekadach z hakiem – od kiedy festiwal został reaktywowany po kilkuletnim zawieszeniu – przez jego scenę przewinęły się dziesiątki czołowych postaci muzyki improwizowanej, zwłaszcza tych, reprezentujących jej bardziej poszukujący nurt.”
 

Z kolei Borys Kossakowski w podsumowaniu ubiegłorocznej edycji zauważył: „Śmiałe odejście od składów gwiazdorskich w kierunku nawiązywania relacji partnerskich z poszczególnymi scenami i ośrodkami kulturalnymi. Śmiałe odejście od idiomu jazzowego na rzecz szeroko rozumianej kreatywności muzycznej. Rozrywka. Odnoszę wrażenie, że kuratorzy premiowali składy preferujące inteligentny żart, taneczne rytmy, przyjemność słuchania. I wreszcie - aspekt nowości. Jazz Jantar (od dawna zresztą) stara się stawiać na zespoły pojawiające się po raz pierwszy w Polsce (lub Trójmieście), premiery płytowe i młodość”.

Nie brakuje w historii jazzu wizjonerów i dokumentujących przebłyski geniuszu albumów, ale żadne z nawet najbardziej przełomowych osiągnięć nie definiuje muzyki raz na zawsze. Jazz to wciąż przeobrażająca się forma, a na Festiwalu Jazz Jantar jesteśmy zainteresowani szczególnie tym, co zwiastuje jego przyszłość. Prezentowaliśmy młodą brytyjską scenę jeszcze zanim przeniknęła na największe europejskie festiwale pokroju Glastonbury czy Primavery; Cécile McLorin Salvant wystąpiła u nas przed zdobyciem pierwszej z trzech statuetek Grammy; pierwsze koncerty w Polsce grali na Jazz Jantar m.in. Ex Eye, Heroes Are Gang Leaders czy Steve Lehman & Sélébéyone. Tej jesieni również nie będziemy oglądać się za siebie i sprawdzimy, co w jazzie piszczy.

Na jesiennej 26. edycji Festiwalu Jazz Jantar dominować będą wykonawcy spod znaku Avant Days, m.in. Norweg Kim Myhr poruszający się swobodnie wśród rozmaitych kultur i gatunków, łączący swobodnie minimalizm, improwizację, muzykę elektroniczną z gitarową psychodelią; szwajcarski Ikarus celebrujący abstrakcję w sposób ekwilibrystyczny, łamiąc wszelakie podziały rytmiczne, jak i stylistyczne.; darkjazzowy The Lovercraft Sextet - najnowszy projekt twórcy nurtu, znanego m.in. z The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble Jasona Köhnena; jeden z bardziej nieprzewidywalnych kolektywów jazzowych - Irreversible Entanglements, który po raz pierwszy w Polsce zagra materiał z albumu „Protect Your Light”, wydanego przez legendarną wytwórnię Impulse!, dla której nagrywał m.in. John Coltrane; francusko-japoński PoiL Ueda, o którym Bartek Chaciński pisał, że wydał najlepszy album w tym roku; legendarne, australijskie trio The Necks, które premierowo wykona materiał z tegorocznego albumu „Travel”; Joanna Duda Trio i na zamknięcie festiwalu kobiecy skład Myra Melford’s Fire And Water Quintet, czyli Myra Melford, Ingrid Laubrock, Mary Halvorson, Tomeka Reid i Lesley Mok.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi duński zespół I Think You’re Awesome, szwajcarski LIUN + The Science Fiction Band - Live Orchestra, czyli dziesięcioosobowa orkiestra dowodzona przez wokalistkę Lucię Cadotsch, łącząca jazz z elementami ambitnego art popu, progresywnego soulu czy muzyki filmowej z lat 70.; trio Allexy Navy reprezentujące najnowszą falę brytyjskiego jazzu; Festen, na który szczególną uwagę powinni zwrócić fani „Blade Runnera” - najnowszy album Francuzów to swoisty sequel kultowego filmu Ridleya Scotta.

Nie zabraknie premier trójmiejskich artystów: Krystyna Stańko przedstawi swoją “Eurodykę”, a Dominik Bukowski pod szyldem  Bukowski, Jacaszek, Kisiel, Zemler „Fabulę”.

Polskie remanenty to Jazzpospolita, Ronnie N, Sławek Pezda Quartet i Hoshii.

Więcej informacji o wykonawcach znajdziecie na naszych stronach internetowych, a w katalogu festiwalowym wywiady z wybranymi artystkami i artystami, którzy wystąpią na Festiwalu (katalog będzie dostępny w Klubie Żak w II połowie października 2023 r.).

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejskiej instytucji kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Nasza strona: jazzjantar.pl, aktualności i relacje z koncertów pisane przez dziennikarzy muzycznych publikujemy na facebook.com/JazzJantar. Także w naszych mediach społecznościowych publikujemy fotorelacje z koncertów, które dokumentuje ekipa fotografów z kolektywu Testigo Documentary.

Festiwal wsparły firmy: GIWK, Ziaja, Toyota Carter Gdańsk i Żywiec. 

News