27. Festiwal Jazz Jantar / wiosna

Za nami pierwszy marcowy blok koncertów spod szyldu 27. Festiwalu Jazz Jantar, w którym skupiliśmy się przede wszystkim na polskich zespołach, a także na scenie brytyjskiej, teraz czas na majową odsłonę zaplanowaną na od 8 do 12 maja. Będzie to prezentacja sceny europejskiej (w tym polskiej, niemieckiej i norweskiej), a także nowojorskiej. W ciągu pięciu dni odbędzie się osiem koncertów, które - jak w pigułce - pokażą osiem odmiennych spojrzeń na to, czym jest dzisiaj jazz i udowodnią, że warto chodzić na jazzowe koncerty.

Scena nowojorska

Na początek ceniony amerykański saksofonista David Murray z nowym zespołem - przedstawiciel nurtu New Black Music, który wypłynął na fali awangardy freejazzowej lat 70., a w swojej twórczości sięgał także po blues czy gospel. Publiczności Festiwalu Jazz Jantar Murray znany jest z koncertu legendarnego World Saxophone Quartet w 2012 roku, a nowy kwartet współtworzy z hiszpańską pianistką i kompozytorką Martą Sanchez (znaczącą artystką na nowojorskiej scenie jazzowej), Lukiem Stewartem (basistą, który wielokrotnie występował w Żaku, m.in. z Irreversible Entanglements i Blacks' Myths) oraz Russellem Carterem.


Zupełnie inne oblicze jazzowej sceny tego samego miasta przedstawi sekstet Nu Jazz, którego nazwa nie ma nic wspólnego ze skandynawskim, elektronicznym obliczem jazzu - jest przekornym odniesieniem do popularnego na przełomie XX i XXI wieku nu metalu. W ponad stuletniej historii jazz wchodził w relacje z niezliczonymi, zaskakującymi nurtami, ale mimo swojej otwartości, niezwykle rzadko można usłyszeć w tej muzyce krzyk. Stojący za mikrofonem zespołu Danny Orlowski (znany również z Deli Girls) postanowił to zmienić, z jednej strony czerpiąc z Charliego Parkera, z drugiej z Johna Zorna, a z jeszcze innej z muzyki emo.
 

Młoda Polska / premiery

Tercet Kamili Drabek oraz zespół Kosmonauci tworzą absolwenci i absolwentki Akademii Muzycznych w Krakowie i Bielsku-Białej, a ich wcześniejsze koncerty w Żaku (w różnych składach, m.in. Szamanie i USO 9001) pokazały, jak wiele dzieje się dzisiaj na rodzimej scenie jazzowej z południa i jak duża jest jej różnorodność. Tercet Kamili Drabek to klasyczne jazzowe trio z sekcją rytmiczną i kontrabasem, ale poszukujące własnego, oryginalnego języka ekspresji; Kosmonauci sami siebie opisują z kolei jako "boysband wywodzący się z tradycji jazzowych, który w swoim języku muzycznym czerpie z hip-hopu, drum&basu i improwizacji".
 

Warszawskie trio Tytus & The Left-Handers to jeszcze inne oblicze jazzu - oscylujące pomiędzy free a rockiem psychodelicznym. Zespół właśnie wydał debiutancki album, nagrany na bazie międzygatunkowego eksperymentu, w ramach którego każdy z muzyków miał skomponować dwa utwory i bazować na odmiennych, indywidualnych inspiracjach.

Jazz Punk Psychedelia

Nazwa Kuhn Fu odnosi się nie tylko do sztuki, ale również do walki, bo ten międzynarodowy, rezydujący w Niemczech septet - w składzie którego znajdują się artyści i artystki pochodzący z Niemiec, Polski, Argentyny, Izraela, Turcji oraz Holandii - konfrontuje ze sobą wszystko od free jazzu przez metalowe riffy i kabaret po inspiracje Frankiem Zappą, Bertoltem Brechtem oraz Montym Pythonem. Grupa występuje w kilku konfiguracjach osobowych, na Festiwalu Jazz Jantar przedstawi się w najobszerniejszej, która pozwoli w pełni doświadczyć ten wyjątkowy jazzowy spektakl.

Znowu Norwegia

W majowym programie mamy również dwa skandynawskie powroty - duetu Bishop, Breistein oraz Nilsa Pettera Molværa z materiałem z dzisiaj kultowego albumu "Khmer". Improwizatorzy John Derek Bishop (na koncie ma współpracę z Eivindem Aarset i Janem Bang) i Inge Weatherhead Breistein pierwszy raz w Sali Suwnicowej wystąpili w 2018 roku, a zespół Nilsa Pettera Molværa w 2001 roku. Pierwsi za pomocą saksofonu i przeprowadzanego w rzeczywistym czasie samplingu łączą jazz o charakterystycznym dla miejsca, z którego pochodzą chłodnym brzmieniu z subtelną elektroniką; Molvær wystąpi z kolei w Żaku po raz szósty, prezentując materiał z albumu, z jakim debiutował na scenie Jazz Jantar.
 

Program

8.05.2024 / G.19.00

David Murray Quartet / All That Jazz

David Murray - saksofon tenorowy i basowy, klarnet, Marta Sanchez - fortepian, Luke Stewart – kontrabas, Chris Beck – perkusja

 

9.05.2024 / G.19.00

Tercet Kamili Drabek / Tak bym chciała kochać już / Młoda Polska / premiera  

Marcin Konieczkowicz – saksofon, Kamila Drabek – kontrabas, Kacper Kaźmierski - perkusja

Kosmonauci / Młoda Polska / premiera

Miłosz Pieczonka – saksofon, Tymon Kosma – wibrafon, Bartłomiej Lucjan – bass, Jan Pieniążek - perkusja

 

10.05.2024 / G.20.00

Bishop, Breistein / Norway.Now

Joe Derek Bishop – elektronika, Inge Weatherhead Breistein - saksofon

Kuhn Fu / Jazz Punk Psychedelia / polska premiera
Christian Achim Kühn - gitara elektryczna, Frank Gratkowski - saksofon altowy, klarnet, flet, Mateusz Rybicki - saksofon tenorowy, klarnet, Sofia Salvo - saksofon barytonowy, Ziv Taubenfeld - klarnet basowy, Esat Ekincioglu - gitara basowa, George Hadow - perkusja
 

11.05.2024 / G.20.00
Nils Petter Molvær - Khmer
/ Norway.Now

Nils Petter Molvær – trąbka, Eivind Aarset – gitara, Rune Arnesen – perkusja, Audun Erlien – bas, DJ Strangefruit – gramofony, Darknorse – efekty specjalne
 

12.05.2024 / G.19.00

Tytus & The Left-Handers / Młoda Polska

Tytus Długołęcki – gitara basowa, Jan Okoński – gitara elektryczna, Wojciech Dramiński - perkusja

Nu Jazz / Vol. I / new fusion / pierwszy raz w Polsce

Danny Orlowski – wokal, John Bemis – perkusja, Kevin Eichenburger – kontrabas, Ben Shirken – elektronika, Ryan Easter – trąbka, Adam Turay - gitara elektryczna
 

 

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejskiej instytucji kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Festiwal wsparły filmy GIWK, Ziaja, Toyota Carter i Żywiec. Nasza strona: jazzjantar.pl, aktualności i relacje z koncertów  publikujemy na Facebook.com/JazzJantar.

 

 

Karnety (1-dniowe) i bilety na 8.05: 40 zł – ulgowe / 75 zł – na Kartę do Kultury / 80 zł – bez zniżek

Bilety na 11.05: 70 zł – ulgowe / 120 zł – na Kartę do Kultury / 140 zł – bez zniżek

 

Karnety Festiwalowe 2024 (na 5 dowolnie wybranych dni festiwalowych) – konieczne rezerwacje - tylko mailem na adres kasa@klubzak.com.plpo potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy prosimy o odbiór wejściówki najpóźniej 30 minut przed koncertem (nieodebrane w terminie wejściówki przepadają). Prosimy o nie odkładanie rezerwacji na ostatnią chwilę.

 

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 197, kasa@klubzak.com.pl

 

 

 

 

 

News