Rudresh Mahanthappa's Hero Trio Featuring François Moutin & Rudy Royston

Rudresh Mahanthappa's Hero Trio Featuring François Moutin & Rudy Royston

Bilety obejmują dwa koncerty

45 zł – ulgowe

80 zł – zniżka Karta do Kultury 
90 zł – bez zniżek 

Informacja o karnetach

Rudresh Mahanthappa's Hero Trio Featuring François Moutin & Rudy Royston


  • Sala Suwnicowa
  • 18.03.2022 | 21:30

  • Skład

    Rudresh Mahanthappa – saksofon, François Moutin – kontrabas, Rudy Royston - perkusja

     


W 2015 roku w katalogu Jazz Jantar umieściliśmy rozmowę z Rudreshem Mahanthappą, w której został zapytany o to, jak to się stało, że jazz z muzyki buntowników przemienił się w muzykę filharmonijną, stereotypowo przeznaczoną dla osób w garniturach. Zaśmiał się wówczas i odpowiedział: "Zabawne, że to powiedziałeś, bo to pierwszy koncert, na który założyłem marynarkę". Komu wydawało się to czystą kurtuazją, ten na pewno nie mógł się nadziwić na widok zdjęć najnowszego projektu nowojorskiego muzyka - Hero Trio, które wyglądają jak wprost wyciągnięte ze Złotej Ery komiksu superbohaterskiego. W marcu ten heroiczny jazz ponownie zawita do Gdańska.


"Zdecydowanie jeden z najmocniejszych głosów na jazzowej scenie" - tak o Mahanthappie napisała Paula Edelstein z All Music, a swoimi supermocami zachwycał zarówno solo, jak i w projektach współtworzonych z Vijayem Iyerem, Rezem Abassim czy Markiem Dresserem. Tym razem do drużyny zaprosił jednak kontrabasistę Françoisa Moutina oraz perkusistę Rudy'ego Roystona, a ich pierwsze wspólne wydawnictwo ukazało się w 2020 roku i zostało poświęcone tytanom saksofonu pokroju Charliego Parkera i Johna Coltrane'a. Rezultat magazyn DownBeat opisał jako "hołdy emanujące tak wielką pomysłowością interpretacyjną, iskrzące od tarć i improwizowanych zależności, że wymagają ciągłego powracania do nich".


Na początku lutego 2022 roku trio wydało kontynuację w formie EP-ki "Animal Crossing" i to przede wszystkim ten materiał zaprezentuje podczas występu na Jazz Jantar. Jego powstaniu niezmiennie towarzyszyła idea reinterpretowania standardów i znanych utworów, ale osiągnęła jeszcze wyższy stopień przewrotności - tytuł nieprzypadkowo może wzbudzać skojarzenia z jedną z najpopularniejszych gier wideo gatunku "symulator życia" ostatnich lat, jej motyw przewodni stał się fundamentem całego wydawnictwa. Nietuzinkowy pomysł udowadniający, że jazz nie jest skostniałą, zapatrzoną w przeszłość muzyką docenił między innymi Frank Alkyer z DownBeat, który uznał: "To dowód na to, że wszystko da się przekształcić w jazz, a kiedy stoją za tym wyjątkowi artyści, efekt jest wręcz heroiczny".


"Animal Crossing" na żywo będzie można usłyszeć w Polsce po raz pierwszy podczas marcowej odsłony festiwalu Jazz Jantar.

Opracował Jarosław Kowal

polska premiera
Sygnowane: All That Jazz