Piotr Orzechowski & Kuba Więcek

Piotr Orzechowski & Kuba Więcek

20 zł – ulgowe

35 zł – zniżka Karta do Kultury 
40 zł – bez zniżek 

 

Informacja o karnetach

Piotr Orzechowski & Kuba Więcek


  • Sala Suwnicowa
  • 23.10.2022 | 19:00

  • Skład

    Piotr Orzechowski – fortepian, Kuba Więcek – saksofon


Piotr Orzechowski – fortepian, Kuba Więcek – saksofon

 

Materiał powstał na zamówienie OFF Festiwalu i tamże, rok temu, odbyła się prapremiera. Po serii koncertów Orzechowski i Więcek weszli do studia, by zarejestrować autonomiczny projekt zbudowany na podstawie kilarowskich motywów. Charakterystyczny język duetu znakomicie odnalazł się w przestrzeni filmowo-muzycznej. Nie odnoszą się do scen, bohaterów i zdarzeń fabularnych. Opowiadają w niej własną historię, wywołując skojarzenia, nie tylko z fabułą Coppoli, ale i z Jarmuschem oraz Assayasem. Rozpościerają przed nami horyzont pojemnych znaczeń. Nie sposób przejść obok niego obojętnie.

Przemysław Bollin / kultura.pnet.pl

 

To dla zachodniego odbiorcy najbardziej rozpoznawalna ścieżka dźwiękowa Wojciecha Kilara. "Dracula" Francisa Forda Coppoli (1992). (…)

W 30 lat po premierze otrzymujemy album, który jest szczególnym dialogiem z oryginałem. Pianista Piotr Orzechowski (urodzony przed premierą filmu) i saksofonista Kuba Więcek (urodzony już po premierze) podążają śladem polskiego kompozytora. Nie odtwarzają jednak jego muzyki ani nie improwizują na jej temat. Wyciągając tematy filmowe z "Draculi", budują własne opowieści przeznaczone na fortepian i saksofon. Orkiestrowy oryginał zredukowano do muzykowania dwóch artystów, którym jednak nic nie umyka: tworzą klimat napięcia i grozy z nutą lekkiego dystansu (a nawet humoru). Zaopatrzeni w pomysły przez Kilara robią swoje. Słucha się ich znakomicie. Horror z przymrużeniem oka. Coś czuję, że kompozytor byłby na tak.

Jacek Hawryluk / newsweek.pl


Relacje z koncertów: facebook.com/JazzJantar

 

 

premiera
Sygnowane: Młoda Polska