Pavel Zlámal & PQ

Pavel Zlámal & PQ

30 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny – tylko w kasie Klubu, 45 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury – tylko w kasie Klubu, 50 zł – bez zniżek – w sklepie internetowym i w kasie Klubu

Informacja o karnetach

Bilety na koncerty (obejmują 2 koncerty danego dnia)

30 zł , 45 zł, 50 zł
Kup bilet

Pavel Zlámal & PQ


  • 17.07.2021 | 20:00

  • Skład

    Pavel Zlámal & PQ / Jazz from the Czech Republic

    Pavel Zlámal – saksofon / Martin Konvička – fortepian / Juraj Valenčík – bas / Václav Pálka – perkusja


Kwartet Pavel Zlámal & PQ jest jednym z licznych projektów doświadczonego na polu jazzowych eksperymentów muzyka, kompozytora, improwizatora i pedagoga Pavla Zlámala. Zlámal, aktywny i stale rozwijający swą paletę stylistyczną twórca, przewodził już m. in. awangardowym składem Next Phase, dwoma różnymi jedenastoosobowymi free jazzowymi ensemble’ami: Brno Improvising Unit i Divergent Connection Orchestra, grał eksperymentalny fusion w ZKKP a także klasycznego rock n’ rolla jako członek The 6 Fireballs. W Pavel Zlámal & PQ grający na saksofonach i klarnetach lider koncentruje się na poszerzaniu idiomu jazzu współczesnego. Do wspólnej gry zaprosił trójkę znakomitych młodych muzyków wywodzących się z dynamicznego środowiska skupionego wokół Akademii Muzyki i Sztuki im. Leoša Janáčka w Brnie oraz Akademii Jazzcampus z Bazylei: perkusistę Václava Pálkę, kontrabasistę Juraja Valenčíka oraz pianistę Martina Konvičkę.  

Cechująca się bezpośredniością przekazu i otwartością interpretacji scenicznej muzyka zespołu Pavel Zlámal & PQ nawiązuje m.in. do wczesnych form free jazzu spod znaku Ornette’a Colemana oraz otwartości dokonań Charlesa Mingusa. „Nie dążę do szczególnego rozłamu w formule tego, co nazywamy współczesnym jazzem. Chodzi raczej o poddanie się fali.” – mówi sam lider i autor materiału. Tytuł debiutanckiego albumu grupy Tyče nevyhnutelné (Nieuniknione przeszkody) jest wedle niego metaforą stabilności i porządku, których nie da się uniknąć w pracy kompozytora. Płyta znalazła się na trzecim miejscu podsumowania najlepszych albumów jazzowych 2018 czeskiego radia publicznego Český rozhlas. Na łamach portalu jazzport.cz Jan Hocek pisze:  „Występ Pavla Zlámala i jego młodego kwartetu jeszcze bardziej wzmógł mój entuzjazm w kierunku znakomitego zeszłorocznego albumu (…) Lider przypomina Franka Zappę, który podobnie jak on silną ręką kontrolował wydarzenia na scenie – dynamikę, ekspresję jak i kierunek, w którym podążają część improwizowana i skomponowana. To autentyczna przygoda, nie ma tu nic pseudo- czy quasi-… Pod autorskim przewodnictwem Zlámala muzycy wypuszczali się w różne ścieżki, eksplorowali nieodkryte szlaki, nigdy jednak nie błądząc ani też nie brnąc w ślepe zaułki. Operowali na wszystkich obszarach jazzowej materii. (…)”

Pod koniec 2020 roku ukazało się drugie, podwójne wydawnictwo grupy pt. Anchors & Hearts, dokumentujące muzyczny rozwój grupy. Jan Hocek pisze w swojej recenzji na jazzport.cz: kwartet znacznie schropowaciał i wyostrzył się, nie tracąc jednak dźwiękowej i stylistycznej różnorodności ani wyczucia melodii, choć jest ona tu bardziej rozszczepiona, naszkicowana czy przytłoczona rytmicznymi erupcjami. (…) całość łączy ekscytująca mieszanka free-jazzu i power-jazzu, ale w każdym utworze muzycy dodają do tego tygla inne składniki, i zawsze w sposób pomysłowy, inwencyjny i bezpardonowy – przyznając albumowi najwyższą możliwą notę.

Materiał z Anchors & Hearts po raz pierwszy w Polsce zabrzmi właśnie w ramach Festiwalu Jazz Jantar.