Krystyna Stańko Trio

Krystyna Stańko Trio

Krystyna Stańko Trio


  • 12.12.2020 | 20:00

  • Skład


    Krystyna Stańko Trio / Fale / premiera
    Krystyna Stańko – wokal / Dominik Bukowski – wibrafon / Piotr Lemańczyk - kontrabas


Krystyna Stańko: 7 marca zaśpiewałam ostatni koncert przed pandemią, to był wieczór szczególny, zaprosiłam swoich studentów wokalistyki i zaprzyjaźniony zespół instrumentalny. Poszło dobrze i już cieszyliśmy się na kolejne muzyczne wydarzenia.
Tymczasem komunikaty zewsząd informowały o groźnym wirusie... Ustały zajęcia w Akademii Muzycznej, a pojawiły się online... ustały próby, koncerty, wszystkie plany stanęły pod wielkim znakiem zapytania. Nastąpił lockdown, zakaz wychodzenia, nawet do pobliskiego lasu.
W naszym domu zapanował inny rytm, nie miał nic wspólnego z dotychczasowym nieustającym pośpiechem. Czas stał się naszym sprzymierzeńcem, więcej bliskości, zauważanie drobnych spraw i wspaniałości natury, jej niewiarygodnego znaczenia.
Mimo niepewności jutra, w mojej głowie zakiełkował plan nagrania płyty w trio, z muzykami, którzy towarzyszą mi od lat: Dominikiem Bukowskim i Piotrem Lemańczykiem, artystami, którym ufam, których podziwiam i którzy są dla mnie ogromną inspiracją. Umówiliśmy się na kompozycje, pisanie tekstów i próby: jak tylko pandemia odpuści.
Pierwsze spotkania pamiętam jako te upragnione, wyczekiwane, radosne, utwory powstawały dość szybko, ani się spostrzegliśmy, a już mieliśmy materiał na płytę, której nadałam tytuł „Fale”, wielowarstwowy, działający na wyobraźnię, bardzo mi bliski. Dominik i Piotr stworzyli kompozycje, które zainspirowały mnie do napisania tekstów. Z pewnością są one odbiciem tego dziwnego czasu, gdy wiele rzeczy się dla mnie przewartościowało, dostrzegłam, co ważne, ponadczasowe, ale też kolejny raz utwierdziłam się w przekonaniu, że kreatywność, zespołowe działanie, potrafi leczyć duszę, rozwiewać wątpliwości, trzymać w pionie.
Pod koniec września weszliśmy do studia CUSTOM 34, realizacją i produkcją zajął się jak w przypadku poprzednich moich płyt Paul Rutschka.  
Oczyma wyobraźni już widzę nasz koncert: multimedialny, z udziałem wybitnej malarki i fotografki Alexandry Hinz-Vladyka i znakomitego specjalisty od animacji Roberta Turło. Publiczność pewnie jeszcze ciągle w maseczkach i w ograniczonej ilości, ale jak zawsze z  radością spotkania i wymiany energii.
Na FALI szczęścia, że znów stajemy na scenie, podzielimy się z Wami emocjami, autorską muzyką i słowem. To będzie premiera, w moim ulubionym Żaku!
Do zobaczenia!

Premiera