Joanna Duda Trio / Fumitsuke

Joanna Duda Trio / Fumitsuke

50 zł – ulgowe* /  95 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 100 zł – bez zniżek

Informacja o karnetach

100 zł
Kup bilet

Joanna Duda Trio / Fumitsuke


  • 18.11.2023 | 20:00

  • Skład

    Joanna Duda Trio / Fumitsuke 

    Joanna Duda – fortepian, elektronika, Maksymilian Mucha – kontrabas, fx, Michał Bryndal – bębny, Digitakt


„Oszczędźmy sobie recenzenckiej etykiety, biograficznych rozbiegówek czy innych podchodów i powiedzmy od razu to, co i tak musi zostać powiedziane – najnowsza album tria Joanny Dudy to rewelacyjna rzecz. Byłbym nieszczery pisząc, że się tego nie spodziewałem, pamiętając świetny solowy „Keen” z 2019 roku. I podobnie jak tam, na „Fumitsuke” artystka proponuje raczej „muzykę” zamiast „pianistyki”. Nie chodzi o to, że nie eksponuje siebie jako pianistki (choć korzysta z wielu innych narzędzi poza fortepianem), raczej o to, że dźwięki na „Fumitsuke” są tak integralną całością, a rola Maksa Muchy i Michała Bryndala w kreowaniu tej rzeczywistości dźwiękowej jest – decyzją liderki – olbrzymia.

Już sama synchronizacja ruchów zespołu robi wielkie wrażenie. Nie jest to muzyka, którą pisze się i uczy w pięć minut, członkowie tria mają tu swoje do zagrania. Artystka wtłacza do jednego utworu tyle pomysłów, że niejednemu starczyłoby na całą płytę. Ale też nie jest to bieg przez płotki (no, dla muzyków może trochę), nikt nie chce nas przećwiczyć i udowodnić, jak niebywale złożoną muzykę jest w stanie napisać. (…)

Jazz, preparacje, groove, ambient, minimal, trochę baroku, trochę romantyzmu, trochę humoru, brzmienia naturalne, brzmienia syntetyczne – to nie są klocki z tego samego kompletu, ale pianistce udaje się złożyć z nich solidną (choć zadziwiającą formą!) budowlę. Abyśmy mieli jasność – Joanna Duda nie korzysta z jakichś stylistyczno-brzmieniowych gotowców. Raczej jak Bach w poziomie i w pionie zaplatał głosy w „Sztuce fugi”, tak kompozytorka zaplata elementy pochodzące z różnych rejestrów i obiegów muzyki współczesnej (i nie tylko) – i tak samo jak u Bacha w cudowny sposób wszystko się ze sobą zgadza. Polifonia stylów, metod i brzmień. Nie ma tu wątpliwości, trio Joanny Dudy powiększyło sumę artystycznego dobra we wszechświecie.” 

Tomasz Gregorczyk / Jazz Forum

Skład zespołu ustalił się pod koniec 2018 roku, a Premiera FUMITSUKE odbyła się w listopadzie 2021 podczas London Jazz Festival.

 

Avant Days