Jakub Żołubak Trio / It's Okay to Panic

Jakub Żołubak Trio / It's Okay to Panic

 Bilety obejmują dwa koncerty

35 zł – ulgowe

60 zł – zniżka Karta do Kultury 
70 zł – bez zniżek 

Informacja o karnetach

Jakub Żołubak Trio / It's Okay to Panic


  • Sala Suwnicowa
  • 25.03.2022 | 21:30

  • Skład

    Jakub Żołubak – gitara, Radek Łukaszewicz – kontrabas, Patrycja Wybrańczyk - perkusja


W sierpniu 2021 roku gitarzysta i kompozytor Jakub Żołubak (współlider zespołu Bipolar Order), basista Radek Łukaszewicz (gra w różnych składach stylistycznych - jazz, world music, pop, rock) i perkusistka Patrycja Wybrańczyk (znana z O.N.E. Quintet i Petersson’s Lightroom Project,) gościli w przestrzeni warszawskiego klubu SPATiF i właśnie tam - w ramach koncertowego cyklu „JazzState” prowadzonego przez Karolinę Szewc - muzycy zarejestrowali materiał na swój pierwszy album zatytułowany „Liva at JazzState”. Płyta ukazała się w listopadzie ubiegłego roku i zawiera siedem autorskich kompozycji, w tym jeden utwór Billa Frisella „Small Town” oraz hołd lidera złożony amerykańskiemu gitarzyście w postaci nagrania „Billish”. Wśród inspiracji tria można wskazać również na dokonania duńskiego gitarzysty Jakoba Bro (w Polsce szerzej znanego za sprawą współpracy z Tomaszem Stańko) czy spod znaku wytwórni ECM. Jednak ich muzyczne poszukiwania sięgają znacznie głębiej i mniej znanych rejonów, docierając do takich artystów jak Dans Dans, czy Soren Dahl Jeppesen. To wszystko w połączeniu z polską muzyczną i melodyczną melancholią daje wyjątkowe efekty w postaci onirycznych nagrań na styku muzyki filmowej oraz ilustracyjnej, ale z domieszką jazzowej improwizacji, choć bez okraszania jej technicznymi popisami.

Na płycie tej mieszają się przeróżne inspiracje frisellowsko-ecmowskie, lecz trio zdołało już na poziomie debiutu wypracować swój w pełni autonomiczny i oryginalny język. Dojrzałość bijąca z każdego dźwięku tego nagrania powoduje, że dla mnie „Live at JazzState” to bardzo mocny kandydat do najlepszej polskiej jazzowej płyty 2021 roku - Jędrek Janicki / Polish-jazz.blogspot

Znaczna część materiału na „Live at JazzState” powstała pod wpływem filmu „It’s Okay to Panic” (2020, reż. Jonathan L. Ramsey, polski tytuł „Można panikować”) opowiadającym o światowych zimnach klimatycznych. Jedna z kompozycji „Bolivian Water” stanowi przekaz o następstwach zmian, a mianowicie o nieuchronnym kryzysie w dostępie do wody pitnej w Boliwii. To tylko część poruszanych problemów dotyczących zmian klimatycznych. O ich dźwiękowym aspekcie będzie można przekonać się podczas Festiwalu Jazz Jantar!

 

Sygnowane: Młoda Polska