Irreversible Entanglements

Irreversible Entanglements

1-dniowe karnety:

40 zł – ulgowe* / 75 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 80 zł – bez zniżek

Informacja o karnetach

Irreversible Entanglements


  • Sala Suwnicowa
  • 07.11.2023 | 19:00

  • Skład

    Irreversible Entanglements   /  ​​​​​​ Protect Your Light / Avant Days / premiera

    Camae Ayewa – głos, Keir Neuringer – saksofon, Aquiles Navarro – trąbka, Luke Stewart – kontrabas,  Tcheser Holmes – perkusja


Irreversible Entanglements to zaangażowany, wolnościowy kolektyw łączący spoken word z free jazzem. Wpisując się w bogatą tradycję muzyki zaangażowanej (która w związku z rosnącymi na świecie napięciami przeżywa ostatnio swój renesans) zespół łączy niespokojną, zadziorną i muzykę free-jazzową z oskarżycielską poezją Ayewy, traktującą o opresji, przetrwaniu i sile. Na koncercie w Żaku po raz pierwszy w Polsce zagra materiał z albumu „Protect Your Light”, wydanego przez legendarną wytwórnię Impulse Records!, dla której nagrywał m.in. John Coltrane, ale nie będzie to jego pierwsze spotkanie z publicznością Festiwalu Jazz Jantar.

W 2018 roku po koncercie Irreversible Entanglements Czesław Romanowski pisał: „Gdyby pięcioosobowy Irreversible Entanglements miał szanse zaistnieć wśród szerszej publiczności, byłby dla jazzowego świata tym, czym Rage Against The Machine był (i w sumie nadal jest) dla rocka. Bo i furia, z jaką grają instrumentaliści, i teksty poetki-wokalistki Moor Mother, czyli Camae Ayewy, przypominają ów słynny kwartet z Los Angeles. Oczywiście akcenty są tu rozłożone inaczej – nie ma porywających melodii, w rytm których można sobie pogować, a Ayewa nie wrzeszczy na scenie i nie skacze po niej jak Zak de la Rocha. Lecz społeczno-polityczne przesłanie jest podobne – bunt przeciw dyskryminacji kolorowej części populacji, opresji państwa czy brutalności policji.” A Kajetan Prochyra: „Przed gdańskim koncertem basista zespołu napisał na instagramie: „Another Stage to smash, more Spirits to heal, especially our own” (kolejna scena to podbicia, kolejne Dusze do uleczenia, przede wszystkim nasze własne). I to bardzo trafny opis tego czym jest koncert Irreversible Entanglements. Nie ma tam szamaństwa ani przerysowanej teatralizacji. Moor Mother nie kreuje się na demiurga. Artystka, zanim podejdzie do mikrofonu, przypomina bardziej lekkoatletkę, która, koncentruje się przed finałowym biegiem z przeszkodami.”

 

„Choć Irreversible Entanglements debiutuje tą płytą w pomarańczowo-białych barwach Impulse Records! - jednej z największych i najbardziej renomowanych wytwórni jazzowych - to założenia projektu się nie zmieniają. "Protect Your Light" pozostaje wyrazem buntu w stopniu nie mniejszym niż w czasach, gdy piątka muzyków zebrała się po raz pierwszy, aby wspólnie wziąć udział w jednym z licznych protestów przeciwko brutalności amerykańskiej policji. Od tamtej pory minęło już osiem lat, a współuczestnictwo w manifestacji przerodziło się we wspólne muzykowanie, którego efektem jest już czwarty album pod tym mało przyjaznym, ale jak się okazuje całkiem trafnym szyldem. Nie tylko skład pozostaje niezmienny, ale też stylistyka - to wciąż granie zakorzenione w jazzowej awangardzie sprzed ponad półwiecza, z naciskiem na twórczość Art Ensemble of Chicago czy Sun Ra, uzupełnione poezją stojącej na czele kwintetu Camae Ayewy, czyli Moor Mother. (…)

Kwintet proponuje raz kolejny proponuje bardzo dobrze zagraną muzykę, sprawnie łączącą różne jazzowe style, zaangażowane społecznie teksty oraz kompozycje wykraczające poza jazzowy idiom, czasem mające budowę bliską popowych piosenek, ale takie połączenie naprawdę dobrze tu działa.” Paweł Pałasz / pablosreviews.blogspot.com

premiera
Avant Days