Franciszek Pospieszalski Sextet

Franciszek Pospieszalski Sextet

Franciszek Pospieszalski Sextet


  • 30.10.2020 | 21:30

  • Skład

    Marek Pospieszalski – saksofon altowy / Jędrzej Łagodziński – saksofon tenorowy / Grzegorz Tarwid – fortepian, nord / Wiktoria Jakubowska – perkusja, media elektroniczne / Albert Karch – perkusja / Franciszek Pospieszalski – kontrabas


Zespół Franciszka Pospieszalskiego tworzą muzycy młodego pokolenia, dobrze znani gdańskiej publiczności z wcześniejszych edycji Festiwalu Jazz Jantar, którzy w poszukiwaniu nowych inspiracji, oraz w celu poszerzania horyzontów sztuki wyjechali na studia do Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.
Inspiruje ich muzyka klasyczna, rock, jazz czy muzyka improwizowana. W 2017 roku ukazał się pierwszy album zespołu „1st level”, o którym Bartek Chaciński pisał: „1st level” wydaje się określeniem swobodnej pozycji tej grupy muzyków, którzy potrafią iść właściwie w każdym jazzowym kierunku. Jak to bywa u Polaków, ładnie nawiązują do muzyki filmowej (…), ale czują też rocka i – co rzadkie, a dla mnie zawsze bardzo ważne – potrafią się wpisać także w ekscentryczne, nie do końca wyeksploatowane pomysły jazz-rockowej sceny europejskiej czy nawet francuskiego nurtu zeuhl. (…) „1st Level” to płyta krótka, mocna i dobitnie potwierdzająca (…), że nowa kapitalna polska generacja jazzowa narodziła nam się w państwie duńskim. (…) Słychać tu, że członkowie sekstetu dużo się w Kopenhadze nauczyli. Potężną – po skandynawsku grającą – sekcję rytmiczną konfrontują z dość finezyjnymi i lekkimi partiami fortepianu czy pianina elektrycznego. Wymykają się ze skandynawskiej formuły mocnego grania, prąc w kierunku ludowych zawijasów (…). A najlepsi są, gdy pianino elektryczne mija się w funkcji głównego głosu z saksofonami.” (polifonia.blog.polityka.pl)
W Żaku sekstet przedstawi nowi materiał pod tytułem – jakżeby inaczej – „2nd step”.