Escalator / koncert specjalny**

Escalator / koncert specjalny**

20 zł – ulgowe*

35 zł – zniżka* Karta do Kultury 
40 zł – bez zniżek  

** bilety na koncert 15.03.2023 będą w sprzedaży po uzyskaniu zgody na przyjazd Marka Tokara do Polski.

 

Informacja o karnetach

Escalator / koncert specjalny**


  • Sala Suwnicowa
  • 15.03.2023 | 19:00

  • Skład

    Ken Vandermark – saksofon, Mark Tokar – kontrabas, Klaus Kugel - perkusja

     


W marcu 2012 roku na scenę Sali Suwnicowej Żaka wkroczyło 9 muzyków czyli Vandermark Resonance Ensemble. Jeden z recenzentów nazwał ich kwiatem rycerstwa muzyki improwizowanej, a w składzie był m.in. Wacław Zimpel i Mikołaj Trzaska oraz Mark Tokar. Ken Vandermark pojawia się w polskich klubach niezliczoną ilość razy, ukraiński kontrabasista Mark Tokar nieco rzadziej. W 2016 roku w krakowskim klubie Alchemia Vandermark, Tokar i  niemiecki perkusista Klaus Kugiel wystąpili pod nazwą Escalator, a wielce zasłużone wydawnictwo Not Two wydało ich koncert na płycie. W tym samym roku zagrali także koncert w gdyńskiej Cafe Cyganeria.

Mark Tokar na pewno zapadł w pamięci jantarowej publiczności na koncercie z Tomkiem Gadecki i Michałem Gosem w 2019 roku, kiedy przedstawili swoją oszałamiającą wizję coltrane'owskiego świata. Mark Tokar mieszkający we Lwowie basista, czołowy przedstawiciel muzyki improwizowanej na Ukrainie, często współpracujący z polskimi muzykami,  zapraszany na festiwale i koncerty klubowe w całej Europie od marca 2022 roku walczy w piechocie  Sił Zbrojnych Ukrainy.

Perkusista Klaus Kugel studiował w Szkole Jazzu w Monachium. Od końca lat 80-tych współpracował z wieloma  wybitnymi muzykami, m.in. z litewskim saksofonistą Petrasem Vysniauskasem, Tomaszem Stańko, Theo Jörgensmannem, Kenny Wheelerem, Bobo Stensonem, Matthew Shippem, Williamem Parkerem. A Kena Vandermaka, amerykańskiego saksofonistę, jednego z najbardziej twórczych muzyków i kompozytorów na scenie improwizowanej przedstawiać chyba nie trzeba.

** bilety na koncert 15.03.2023 będą w sprzedaży po uzyskaniu zgody na przyjazd Marka Tokara do Polski.

Relacje z koncertów: facebook.com/JazzJantar

Avant Days