Eri Yamamoto & Ikuo Takeuchi Duo

Eri Yamamoto & Ikuo Takeuchi Duo

Bilety obejmują dwa koncerty

40 zł – ulgowe

75 zł – zniżka Karta do Kultury 
80 zł – bez zniżek 

Informacja o karnetach

Eri Yamamoto & Ikuo Takeuchi Duo


  • 14.07.2023 | 21:30

  • Skład

    Eri Yamamoto - fortepian

    Ikuo Takeuchi - perkusja
     


Eri Yamamoto zaczęła grać na fortepianie w wieku trzech lat, ale dopiero dwadzieścia lat później - podczas wycieczki do Nowego Jorku - odkryła jazz i od razu się w nim zakochała. Z miejsca podjęła decyzję o przeprowadzce, zaczęła studia na The New School, a jej mentorami zostali między innymi Reggie Workman i William Parker. Musiała zmienić wiele przyzwyczajeń w grze, nauczyć się swingować, ale dzięki słuchowi absolutnemu, często z ust bardziej doświadczonych muzyków padało: "Eri nie zna jazzu, ale na pewno zna muzykę".

Po blisko trzech dekadach spędzonych w jazzowej mekce, japońska pianistka ani na chwilę nie zwolniła tempa, a 2022 rok można wręcz uznać za przełomowy w jej działalności. Najpierw wydała drugi solowy album ("Yellow Flower"), później dokumentujące mierzenie się z pandemią z perspektywy kobiety azjatyckiego pochodzenia "A Woman With a Purple Wig" z triem. Tytułowa kobieta we fioletowej peruce to sama Yamamoto, która po ataku na ulicy - wywołanym nagonką sprowokowaną przez ówczesnego prezydenta używającego określenia "chiński wirus" - zaczęła przebierać się i maskować nawet przy wyjściu do sklepu. Te doświadczenia sprawiły, że po raz pierwszy w życiu - za namową Williama Parkera - postanowiła zaśpiewać, a rezultat w recenzji portalu All About Jazz został opisany jako "coś wyjątkowego i najlepsze dzieło w dotychczasowej karierze pianistki".

Dwa najnowsze teledyski Eri Yamamoto wyreżyserowała również mieszkająca w Nowym Jorku Aleksandra Szczepanowska, która w 2020 roku zdobyła nagrodę za najlepszy film i reżyserię podczas NYC Independent Film Awards. Japońska artystka dotąd nie występowała jednak w Polsce, a podczas koncert w ramach letniej odsłony festiwalu Jazz Jantar wykona najnowsze utwory wzbogacone improwizacją wraz ze stałym współpracownikiem, perkusistą Ikuo Takeuchim.

 

 

Pierwszy raz w Polsce
Avant Days