Cortex

Cortex

30 zł – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny – tylko w kasie Klubu
55 zł – zniżka* na Kartę do Kultury – tylko w kasie Klubu
60 zł – bez zniżek – w sklepie internetowym i w kasie Klubu

Informacja o karnetach

30 zł , 55 zł, 60 zł
Kup bilet

Cortex


  • 22.10.2021 | 21:30

  • Skład

    Cortex / Legal Tender / Scena Norweska
    Thomas Johansson – trąbka / Kristoffer Berre Alberts – saksofon / Ola Høyer – kontrabas / Andreas Wildhagen - perkusja
     


Awangardowa muzyka na imprezę - tak twórczość Cortex określono na łamach magazynu Jazzwise i chociaż zdecydowanie nie byłaby to impreza dla każdego, w muzyce norweskich instrumentalistów jest obecny rzadki pierwiastek pozwalający przyciągnąć uwagę nawet tych osób, które jazzu zazwyczaj nie słuchają. Kwartet nie podejmuje prób wyniesienia free jazzu na coraz to wyższe poziomy dźwiękowych abstrakcji, bo ma świadomość, że czasami narzucenie sobie wyraźnych ram działalności przynosi większą wolność od sytuacji, w których wszystkie chwyty są dozwolone.

Odpowiadają na pytanie o to, co by się stało, gdyby Wynton Marsalis i Branford Marsalis rozwijali kanon jazzu, zamiast szukać inspiracji w przeszłości - można przeczytać w recenzji albumu "Legal Tender" na portalu All About Jazz. - [...] Neokonserwatywne podejście braci sprawia, że możemy czuć się wdzięczni za istnienie takich zespołów jak Cortex, skłonnych do popychania jazzu naprzód w XXI wiek.

Przystępna, choć niebanalna muzyka zespołu to rezultat wielu lat pracy w przeróżnych składach - Gard Nilssen's Supersonic Orchestra, Puma, Trondheim Jazz Orchestra, Ping, Paal Nilssen-Love Large Unit, Scheen Jazzorkester, Moon Relay czy Maciej Obara Quartet. Czuć w niej ducha Ornette'a Colemana, Sonny'ego Rollinsa i Charlesa Mingusa, a jednocześnie przemawia językiem przyszłości.