Amirtha Kidambi’s Elder Ones / From Untruth

Amirtha Kidambi’s Elder Ones / From Untruth

Bilety obejmują dwa koncerty

45 zł – ulgowe

85 zł – zniżka Karta do Kultury 
90 zł – bez zniżek 

Informacja o karnetach

Amirtha Kidambi’s Elder Ones / From Untruth


  • Sala Suwnicowa
  • 21.10.2022 | 21:30

  • Skład

Amirtha Kidambi to nowojorska wokalistka, instrumentalistka grająca m.in. na fisharmonii, kompozytorka oraz liderka kwartetów Elder Ones i Lines of Light. Poza tym nagrywa chociażby z Leą Bertucci („Phase Eclipse” 2019, „End of Softness” 2020), Matteo Liberatore („Neutral Love”, 2021) oraz z kompozytorem i saksofonistą altowym Dariusem Jonesem. Jest także członkinią zespołu Code Girl prowadzonego przez gitarzystkę Mary Halvorson. Można ją również usłyszeć na płytach dark folkowej grupy Seaven Teares. Do tego dochodzi długa lista przedstawicieli nowojorskiej sceny eksperymentalnej czy improwizowanej, z którymi współpracowała Amirtha, a wśród nich takie nazwiska jak William Parker, Tyshawn Sorey, Matana Roberts, Ingrid Laubrock, Maria Grand, Brandon Lopez, Daniel Carter, Sam Newsome, Trevor Dunn, Ava Mendoza.

 

W wywiadzie dla portalu jazzarium.pl mówiła: Studiowałam muzykę klasyczną (chóralistykę) i jazz (big bandy i comba jazzowe) w szkole podstawowej i średniej. Kiedy poszłam na studia, dostałam stypendium ze szkoły, której program nauczania dotyczył wyłącznie muzyki klasycznej.  Było to jedyne miejsce, na które było mnie stać, więc ostatecznie skończyłam, jako studentka muzyki klasycznej. Nie była to jakaś moja konkretna decyzja, ale muszę przyznać, że ta muzyka bardzo na mnie wpłynęła i pokochałam ją. Nigdy nie chciałam natomiast śpiewać w operze, ponieważ sceny operowe są z natury bardzo elitarne, kolonialne i rasistowskie. Nigdy nie myślałam o występowaniu w takim miejscu. Zawsze śpiewałam w wielu stylach: od muzyki chóralnej, po jazzowe big bandy, poprzez rytualne hinduskie pieśni, pop, r&b i muzykę rockową. Robiłam to od małego i robię to do dziś, więc jest to dla mnie w pewien sposób naturalne. Tak naprawdę to po prostu różne sposoby wyrażania tego samego. Dla osoby improwizującej ważne jest by być otwartym na różne perspektywy. Uczę się jednak dalej, po to by zawsze móc dodać więcej i rozszerzyć swoje umiejętności.

 

Kidami bardzo często wykonuje utwory innych kompozytorów, a w ciągu ostatnich lat sięgnęła po nagrania m.in. Muhala Richarda Abramsa, Roberta Ashley’a, Bena Vidy i Williama Parkera.

Amirtha uzyskała tytuł magistra etnomuzykologii na Uniwersytecie Columbia, studiowała też śpiew, ale znaczący wpływ na jej rozwój muzyczny odcisnęła twórczość Alice Coltrane i Johna Coltrane’a, współpraca z Dariusem Jonesem oraz zgłębianie muzyki karnatyckiej. Jako liderka Elder Ones debiutowała w 2016 roku bardzo dobrze przyjętym przez krytyków albumem „Holy Science” wydanym w cenionej Northern Spy Records. Po trzech latach ukazał się kolejny materiał pod szyldem Older Ones zatytułowany „From Untruth” (2019). Kidambi pojawiła się także na płycie „BRASS” (2020) duetu Moor Mother & billy woods. W tym roku z kolei amerykańska eksperymentatorka opublikowała wspólną kasetę z basistą Luke’em Stewartem „Zenith/Nadir”. Kidami wraca jesienią na Festiwal Jazz Jantar, pamiętając jej znakomite koncerty z Older Ones i w składzie Mary Halvorson.