Stian Westerhus / Redundance

Stian Westerhus / Redundance

Bilety obejmują dwa koncerty ( Oholo! Stian Westerhus / Redundance )

30 zł – ulgowe

55 zł – zniżka Karta do Kultury 
60 zł – bez zniżek 

Informacja o karnetach

Stian Westerhus / Redundance


  • Ogródek Kawiarni Klubu Żak
  • 15.07.2022 | 21:30

  • Skład

    Stian Westerhus - gitara, wokal,  Erland Dahlen - perkusja, instrumenty perkusyjne


Stian Westerhus

Dekadę temu norweski gitarzysta, wokalista i eksperymentator przyjechał do Gdańska jako członek tria Nilsa Pettera Molvaera. Towarzyszył im wówczas perkusista Erland Dahlen. Podczas letniej odsłony festiwalu Westerhus wystąpi w roli lidera, ale nie sam, lecz w towarzystwie Dahlena, którego wszechstronność gry znamy z zespołu Madrugada, dokonań wspomnianego Nilsa Pettera Molvaera, a także Hanne Hukkelberg, Eivinda Aarseta, Ragnara Sørem Olsena, Kaada, Odd Nordstoga, Xploding Plastix, Anneli Drecker, Bjørna Eidsvåga i nie tylko. Od 2012 roku Dahlen regularnie publikuje solowe albumy w uznanym labelu Hubromusic. W 2021 roku perkusista pojawił się na najnowszej płycie Molvaera zatytułowanej „Stitches”, którą norweski trębacz zaprezentował w ubiegłym roku jantarowej publiczności.  

Stian Westerhus to wykształcony artysta (ukończył m.in. wydział jazzu na Trondheim Musikkonservatorium), który bardzo szybko dał się poznać od strony wykorzystania wyjątkowych technik gitarowych i niecodziennej ekspresji scenicznej. Jego barwę głosu porównuje się z takimi wokalistami jak Nick Cave, Scott Walker czy David Bowie. Westerhus wpłynął na szersze wody w 2007 roku wraz z grupą Puma łączącą noise rocka z free jazzem i wydał z nimi cztery albumy studyjne. Światowa prasa mocno rozpisywała się po ukazaniu się jego drugiej solowej płyty „Pitch Black Star Spangled” wydanej w 2010 roku przez kultową wytwórnię Rune Grammofon. Na przestrzeni ostatnich lat Westerhus współpracował chociażby z norweską wokalistką Sidsel Endresen, Nilsem Petterem Molvaerem, Arve Henriksenem, Janem Bangiem, Ingarem Zache, Terje’em Isungsetem, Samuelem Rohrerem, Maksem Loderbauerem, Tobiasem Freundem, czy zespołami Jaga Jazzist, Ulver, BOL, Pale Horses. Najnowszy album Westerhusa „Redundance” ukazał się w 2020 roku i podczas letniej odsłony Jazz Jantaru można spodziewać się kompozycji zarówno z tego wydawnictwa, jak i z nadchodzącej płyty norweskiego artysty.

- „Redundance” potwierdza, że Westerhus jest kimś, kogo tak naprawdę nie da się opisać w prosty sposób - Andrew O’Keefe / No Wave

- „Redundance” to przykład płyty bezpośredniej, która nie boi się swoich zapożyczeń, nie wymyśla koła na nowo, a siłę czerpie wprost ze świetnie skomponowanych piosenek – Jarosław Szczęsny / Nowamuzyka.pl

- „Redundance” to hipnotyzujący krzyk buntu, oczyszczające odrzucenie przeznaczenia - Joe Banks / House of Mythology.   

Erland Dahlen to jeden z najbardziej rozchwytywanych perkusistów, a do tego muzyk aktywnie tworzący eksperymentalną scenę norweską od połowy lat 90., udzielając się w takich grupach jak HET, Boschamaz, Kiruna, Morris i Piston Ltd. Z kolei lista wykonawców z którymi jeździł w trasy koncertowe lub towarzyszył im w studiu jest bardzo długa, ale wśród nich znaleźli się tacy artyści jak Madrugada, Xploding Plastix, John Paul Jones, Pantha du Prince and the Bell Laboratory, Årabrot, Kaada/Mike Patton, Eivind Aarset, Serena Maneesh, Anja Garbarek, Arve Henriksen, Hanne Hukkelberg i wielu innych. Od kilku lat jest też stałym członkiem zespołu Nilsa Pettera Molværa. Równo dziesięć lat temu Dahlen wydał swój pierwszy solowy album „Rolling Bomber”, tym samym rozpoczynając współpracę z wytwórnią Hubromusic. Swój styl perkusyjny zbudował nie tylko grając na podstawowym zestawie, lecz wykorzystując różnego rodzaju brzmienia dzwonków/gongów, samodzielnie i na zamówienie wykonane instrumenty, elektronikę oraz rozmaite syntezatory. Łącznie opublikował cztery solowe wydawnictwa, z czego najnowsze „Bones” pochodzi z roku 2020. - „Pomysł na solowe albumy wziął się z tego, że przez lata nagrałem wiele płyt z innymi muzykami, prawie 250” – wspomina Dahlen.

 

 

Sygnowane: Norway Now