Aktualności

17.01.2023

26. Festiwal Jazz Jantar / before

26. edycję Festiwalu Jazz Jantar poprzedzi skromny „before” czyli 2 lutowe koncerty: 9 lutego pierwszy raz przed polską publicznością wystąpi belgijska supergrupa Neptunian Maximalism, a 18 lutego polski skład Magowie.
Tegoroczna edycja Festiwalu zaplanowana jest na 16 – 19.03.2023 (przede wszystkim polscy wykonawcy), a termin jesienny to: 20 -22.10, 27 – 29.10 i 10 – 12.11.2023. Sprzedaż karnetów zaplanowana jest w marcu (warto śledzić naszą stronę Facebook.com/JazzJantar). 

26. Festiwal Jazz Jantar / before / avant days

9.02.2023 / G.20.00

Neptunian Maximalism / Solar Drone Ceremony
 

18.02.2023 / G.20.00

Magowie / Zmiana czasu
 

Neptunian Maximalism / Solar Drone Ceremony
Guillaume Cazalet - gitara elektryczna, wokal; Jean-Jacques Duerinckx - saksofon; Joaquin Bermudez - saz; Alice Thiel - syntezator, gongi; Lukas Bouchenot - perkusja; Stephane Fedele - perkusja; Reshma Goolamy - gitara basowa; Romain Martini - gitara elektryczna; Didie Nietzsch - syntezator

"Wieńczenie recenzji albumu stwierdzeniem, że najlepiej po prostu posłuchać go w całości, aby zrozumieć te wszystkie tekstury dźwiękowe może być trochę dziwne, ale Neptunian Maximalism nie jest zwykłym kolektywem, a »Solar Drone Ceremony« to tylko wycinek obszerniejszego brzmienia. Biorąc jednak pod uwagę jego piękno, trudno nie czuć ekscytacji przed ciągłym poszerzaniem horyzontów, jakiego na pewno będziemy mogli doświadczać w kolejnych latach" - można było przeczytać w recenzji ostatniego studyjnego albumu Belgów na portalu Everything is Noise.

Brzmienie zakorzenione w jazzie oraz w zeuhl - "niebiańskiej muzyce" czerpiącej z rockowej i jazzowej awangardy, spopularyzowanej przez francuską Magmę pod koniec lat 60. - trafia w gusta bardzo różnorodnej publiki. Neptunian Maximalism w ostatnich latach dzieliło sceny z tak odmiennymi zespołami jak Eyehategod, Godflesh, Okkultokrati, Alyona Alyona, Acid Mothers Temple czy Black Country, New Road i niezależnie od tego, czy mierzyło się z publicznością metalową, post-punkową, hip-hopową, czy jazzową, za każdym razem odnajdywało z nią wspólny język. W lutym belgijski zespół po raz pierwszy wystąpi w Polsce.


Magowie / Zmiana czasu
Grzegorz Wiernicki - saksofon altowy, gitara, Michał Małota - saksofon tenorowy, fortepian, flet, Michał Kasperek - perkusja, wokal, Filip "Fifka" Karczmarczyk - gitara basowa
 

Mutantz, Chryste Panie, Wild Books czy Lounge Ryszards - muzycy między innymi tych zespołów połączyli siły pod szyldem Magowie, a na debiutanckim albumie - wydanym na początku grudnia nakładem Instant Classic (wytwórni między innymi Hinode Tapes, The Stubs, Lotto, Lonker See czy różnych wcieleń Alamedy) - wyczarowali fascynujące połączenie spritual jazzu spod znaku Sun Ry z dubem i transowym krautrockiem.

Kwartet dotąd nie występował często, ale tworzą go doświadczeni instrumentaliści od lat związani ze stołeczną sceną improwizowaną. Do materiału z albumu "Zmiana czasu" nie należy się w związku z tym przywiązywać - na scenie każdy z tych utworów przybiera nowe formy i ewoluuje przy spotkaniu z publicznością. "Ideą naszych występów i naszego grania jest wolność, tworzenie przestrzeni akustycznej, w której wszystko może się zdarzyć, w której każdy z nas - zarówno muzyków, jak i odbiorców - może zaistnieć w stu pięćdziesięciu procentach jako człowiek wolny, zdolny do kreacji. Wystarczy jedna myśl, jeden dźwięk, by wszystko odmienić" - przekonują Magowie.

Wolność i nieprzewidywalność to największe atuty zespołu, a w pełni można ich doświadczyć wyłącznie podczas koncertów, czego publiczność festiwalu Jazz Jantar będzie mogła doświadczyć jako jedna z pierwszych.


Relacje z koncertów: facebook.com/JazzJantar

 

Bilety na koncert 9.02.2023

45 zł – ulgowe*

85 zł – zniżka* Karta do Kultury 
90 zł – bez zniżek  

 

Bilety na koncert 18.02.2023

15 zł – ulgowe*

25 zł – zniżka* Karta do Kultury 
30 zł – bez zniżek  

 

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom, na Kartę Dużej Rodziny oraz obywatelom Ukrainy – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl.

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.