Pavel Zlámal & PQ

Pavel Zlámal & PQ

Pavel Zlámal & PQ


  • 31.10.2020 | 20:00

  • Skład

    Pavel Zlámal & PQ (Czechy)
    Pavel Zlámal - saksofon / Martin Konvička – fortepian / Juraj Valenćik – kontrabas / Vaclav Pálka - perkusja


wartet Pavel Zlámal & PQ jest jednym z licznych projektów doświadczonego na polu jazzowych eksperymentów muzyka, kompozytora, improwizatora i pedagoga Pavla Zlámala. Zlámal, aktywny i stale rozwijający swą paletę stylistyczną twórca, przewodził już m. in. awangardowym składem Next Phase, dwoma różnymi jedenastoosobowymi free jazzowymi ensemble’ami: Brno Improvising Unit i Divergent Connection Orchestra, grał eksperymentalny fusion w ZKKP a także klasycznego rock n’ rolla jako członek The 6 Fireballs. W Pavel Zlámal & PQ grający na saksofonach i klarnetach lider koncentruje się na poszerzaniu idiomu jazzu współczesnego. Do wspólnej gry zaprosił trójkę znakomitych młodych muzyków wywodzących się z dynamicznego środowiska skupionego wokół Akademii Muzyki i Sztuki im. Leoša Janáčka w Brnie oraz Akademii Jazzcampus z Bazylei: perkusistę Václava Pálkę, kontrabasistę Juraja Valenčíka oraz pianistę Martina Konvičkę.  
Cechująca się bezpośredniością przekazu i otwartością interpretacji scenicznej muzyka zespołu Pavel Zlámal & PQ nawiązuje m.in. do wczesnych form free jazzu spod znaku Ornette’a Colemana oraz otwartości dokonań Charlesa Mingusa. „Nie dążę do szczególnego rozłamu w formule tego, co nazywamy współczesnym jazzem. Chodzi raczej o poddanie się fali.” – mówi sam lider i autor materiału. Tytuł debiutanckiego albumu grupy Tyče nevyhnutelné (Nieuniknione przeszkody) jest wedle niego metaforą stabilności i porządku, których nie da się uniknąć w pracy kompozytora. Płyta znalazła się na trzecim miejscu podsumowania najlepszych albumów jazzowych 2018 czeskiego radia publicznego Český rozhlas. Na łamach portalu jazzport.cz Jan Hocek pisze:  „Występ Pavla Zlámala i jego młodego kwartetu jeszcze bardziej wzmógł mój entuzjazm w kierunku znakomitego zeszłorocznego albumu (…) Lider przypomina Franka Zappę, który podobnie jak on silną ręką kontrolował wydarzenia na scenie – dynamikę, ekspresję jak i kierunek, w którym podążają część improwizowana i skomponowana. To autentyczna przygoda, nie ma tu nic pseudo- czy quasi-… Pod autorskim przewodnictwem Zlámala muzycy wypuszczali się w różne ścieżki, eksplorowali nieodkryte szlaki, nigdy jednak nie błądząc ani też nie brnąc w ślepe zaułki. Operowali na wszystkich obszarach jazzowej materii. (…)”
Obecnie zespół przygotowuje nowy materiał, który być może będzie można usłyszeć podczas koncertu w Klubie Żak już 31 października 2020 roku.