E Converso

E Converso

E Converso


  • 08.11.2020 | 19:00

  • Skład

    E Converso (Czechy)
    Michal Wróblewski – saksofon, klarnet / Jan Pisklák – gitara, efekty / Vladimír Micenko – kontrabas / Jan Chalupa – perkusja


Twórczą ideą powstałej w 2011 roku grupy E Converso jest nie związana podziałami na gatunki muzyczne eksploracja różnorodnych metod działania na bazie improwizacji. Liderem grupy jest saksofonista i klarnecista Michal Wróblewski, który wykształcenie muzyczne odbierał w Akademii Muzyki i Sztuki im. Leoša Janáčka w Brnie oraz Akademii Muzycznej w Oslo. Obok E Converso Wróblewski jest m.in założycielem kwintetu Mocca Malakka, grupy Janoušek-Wróblewski Quartet, czesko-norweskiego tria KIAP, na koncie ma również grę w big bandzie czeskiego radia, a w jazzowych składach dzieli scenę z muzykami takimi jak Petr Kalfus, Michal Nejtek, Jan Přibil, Adam Tvrdý czy Radim Hanousek.  Skład grupy uzupełniają gitarzysta Jan Pisklák - uczeń Jaroslava Šindlera, Libora Šmoldasa czy Davida Dorůžki, grający w grupach Fanfán Tulipáni Concept Art Orchestra kontrabasista Vladimír Micenko jak również perkusista Jan Chalupa (Bran, Voilá, Betty Lee Quartet).
Choć każdy z muzyków aktywnie działa w różnych projektach, grających od jazzu przez pop po chancony, łączy ich entuzjazm w kierunku „podmiejskiej” nowojorskiej sceny awangardowej, współczesnego jazzu europejskiego oraz wolnej improwizacji. Komponując dla E Converso Wróblewski wzorem Johna Zorna nie odżegnuje się od korzystania z wpływów wszelkich znanych gatunków, toteż w muzyce grupy zawiera się zestaw elementów zaczerpniętych z rocka, metalu, country, folku, muzyki współczesnej, filmowej czy też popu. Zaznajomiony ze sztuką budowania dramaturgii dzięki występom na festiwalach saksofonista Michal Wróblewski, zazwyczaj prowadzi zespół swoją miłością do melodii i udowadnia talent do chwytliwego grania, nie odkrywając jednak nigdy wszystkich kart. Zwabiają słuchacza figlarnymi momentami po to by złapać go na haczyk i dać do przeżucia twardy kawałek chleba (…)   - pisze na stronie musikreviews.de Andreas Schiffmann.
Grupa ma na koncie dwa albumy: Konspirační Melodie (2016) oraz Umělecká sebevražda – Radikální kreativita (2018), które ukazały się nakładem słowackiej wytwórni Hevhetia. O muzyce na niej zawartej pisano m.in. „Po Prostu świetna! (…) Nagranie jest znakiem rozwoju czeskiej szkoły jazzowej i kultury muzycznej. To współczesne granie, które nie wykopuje tradycji z grobu, a odzwierciedla swój czas i życie tego, czym jazz jest dzisiaj. Nareszcie! Rozmaitość użytego tu budulca mówi sama za siebie: europejskie wyrafinowanie, słowiańska kontemplacja, czeska żartobliwość, bałkańskie ciepło, składniki orientalne i nowoorleańskie, surowy basowy groove, riffy zappowskiej gitary i clarkowskiego basu (…) i oczywiście współczesny jazz jako baza (…) Brawo, wow!” (Rado Tihlárik, popular.sk)